Ogólnie o transporcie w Polsce

W świetle budowy Centralnego Portu Lotniczego, warto zwrócić uwagę, czy w aktualnie istniejącej infrastrukturze, taka budowa nie będzie przerostem formy nad treścią. Wkrótce okaże się, że mamy więcej portów lotniczych niż przystanków autobusowych. Nie o to przecież chodzi, żeby budować budynki, zatrudnić ludzi, a później czekać na zainteresowane strony. Warto siąść z ołówkiem nad mapą z zaznaczoną infrastrukturą drogową i kolejową, a następnie nanieść na taką mapę istniejącą infrastrukturę lotniczą.

Warto się zastanowić nad tym, czy priorytetem jest wybudowanie portu lotniczego mającego być portem przesiadkowym, węzłem przesiadkowym dla pasażerów tranzytowych, czy ma być ważnym miejscem komunikacyjnym na mapie Polski. Ważnym dla pasażerów krajowych. Można powiedzieć, że warto wybudować port ze wskazaniem na obydwie kwestie i skomunikować go z całą Polską. Dojdziemy jednak do wniosku, że jeśli CPL miałby być dla Polski centrum komunikacyjnym, inne porty lotnicze w kraju przestaną mieć znaczenie. Oprócz zamknięcia Lotniska Chopina, być może lotniska w Modlinie, inne porty regionalne będą miały ograniczone pole do rozwoju i stracą na znaczeniu. Jeśli CPL zostanie dobrze skomunikowany z resztą kraju (Kraków, Gdańsk, Szczecin etc.) np. kolejami wysokich prędkości, okaże się, że pasażerowie zamiast lecieć z portów regionalnych wybiorą pendolino do CPL.

Z drugiej strony, ograniczając transport do CPL, w postaci autostrad czy kolei wysokich prędkości, będzie trzeba się skupić na roli CPL jako haba (węzła przesiadkowego) dla pasażerów robiących sobie tylko przystanek w Polsce. W czym jednak ten hab miałby być lepszy od podobnego we Frankfurcie czy Londynie? Nie mógłby konkurować na pewno połączeniami. Jak wiadomo już teraz LHR czy FRA są lepiej skomunikowane ze światem.

Jest wiele nie rozwiązanych kwestii, które prowadzą do tego, że rządowy plan powinien wylądować w koszu. Jednak nie dlatego, że budowa kolejnego lotniska dla Warszawy jest bez podstaw. Dlatego, że nie jest osadzona w żadnym projekcie zrównoważonego rozwoju transportu w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *